Pan ministr Babiš zčervenal

Při středečním senátním projednávání zákona o prokazování původu majetku se ministr financí Andrej Babiš zase jednou dopustil prokazatelné lži. Tentokrát však byla natolik očividná, že sám posléze zčervenal jak malý kluk.

26. 8. 2016

Pan ministr totiž tvrdil, že to bylo jeho hnutí ANO, kdo prosazoval snížení hranice, od které se může Finanční správa zabývat nesrovnalostmi mezi nárůstem jmění jedince a jeho vykazovanými příjmy. Po připomínkách senátorů k vysoké rozdílové částce (7 milionů Kč) svedl Babiš tuto míru na údajnou snahu ČSSD zvýšit rozdíl na 10 milionů.

Skutečnost však byla právě opačná! Sociální demokracie při koaličních jednáních prosazovala, aby se prověření týkalo už i nižších, pětimilionových rozdílů mezi vykázanými příjmy a majetkem. To byl kompromis navrhivaný sociální demokracií. Po reakci ministra Babiše jsme v Senátu takovou úpravu nakonec dokázali prosadit. Když jsem na lež pana ministra Babiše při jednání veřejně upozornil, podle několika svědků zrudnul jako rak. Ale že by se omluvil? To ne.

Jsem na ostré souboje zvyklý, s premiéry Nečasem a Topolánkem nebo ministrem zdravotnictví Julínkem a dalšími jsem vedl v Senátu a také v odborech tvrdé politické bitvy. Podle mě by k nim však vždy měla patřit elementární slušnost a schopnost omluvit se. Pan Babiš má ale jediný cíl: naházet co nejvíc špíny na sociální demokracii. Za každou cenu.