Prezident se pohybuje za hranou ústavy, říká předseda Senátu Štěch

Český rozhlas

12. 5. 2017

Předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch byl hostem publicistického pořadu Interview Plus.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek před odletem do Číny oznámil, že podá podnět k Ústavnímu soudu. Chce požádat o výklad, zda je prezident za všech okolností povinen odvolat ministra, pokud o to požádá premiér. Prodlužuje tím prezident celou vládní krizi?

„Určitě ano. S podmínkami, které si prezident klade, ústava vůbec nepočítá a on se tak pohybuje za její hranou. Je otázkou, zda jde o hrubé porušení ústavy. K němu by podle mého názoru došlo, pokud to bude trvat další dny,“ říká předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD.

Prezident podle něho měl ministra odvolat bez zbytečného odkladu. Přimět by ho k tomu měla senátní ústavní žaloba, jejíž návrh by měl být hotov do úterý. V průběhu projednávání v organizačním výboru, na plénu Senátu a v Poslanecké sněmovně už se nemůže měnit.

„Pak by se mělo začít se shromažďováním podpisů a já jsem povinen do pěti dnů od obdržení návrhu ústavní žaloby svolat zasedání pléna Senátu. Uvidíme, zda ten návrh s 27 podpisy senátorů nakonec přijde," dodává Štěch. Návrh pak musí schválit Senát a Poslanecká sněmovna.

Věc by podle něho vyřešilo, pokud by prezident ústavu dodržel a ministra financí odvolal, nebo přijal jeho případnou demisi.

Není to tedy celé jen politický nátlak na prezidenta republiky?

„Je to o dodržování ústavy. Samozřejmě, že v tom politický tlak je – de facto vše, co děláme, je politika. Zákonodárná moc ale nemá jinou možnost než využít příslušného odstavce ústavy. Ústavodárce ho do ní nedal jen proto, aby byla krásná a všeobjímající," upozorňuje.

Videozáznam