Spolupráce Senátu s Akademií věd se rozšíří, dohodli se šéfové obou institucí

Předseda Senátu Milan Štěch přijal nové vedení Akademie věd ČR a dohodli se na pokračování spolupráce obou institucí.

5. 4. 2017

Milan Štěch s Evou Zažímalovou
Milan Štěch s Evou Zažímalovou
V roce 2011 podepsaly obě instituce Memorandum o spolupráci, na jehož základě dochází k pořádání společných akcí nebo konzultacím. Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová chce teď rozšířit spolupráci a po vzoru britského parlamentu připravovat zákonodárcům nezávislá stanoviska vědců k vybraným legislativním změnám.

Šestiletá spolupráce Akademie věd se Senátem bude pokračovat i po zvolení nového vedení Akademie věd. Senát si této spolupráce váží a chce nadále být silným zastáncem vědy a výzkumu. „V letech při hospodářské krizi existoval silný tlak na měřitelnost výsledků vědy a potlačení základního výzkumu. Po letech ale vidíme, že bez něj se věda neobejde. Senát bude nadále podporovat základní výzkum, pro který máme pochopení," uvedl předseda Senátu Milan Štěch. Spolu s místopředsedy Senátu Miluší Horskou a Jiřím Šestákem hovořili o konkrétních formách budoucí spolupráce a také blahopřáli novému vedení ke zvolení.

Předsedkyně Eva Zažímalová chce navázat na úspěšnou spolupráci obou institucí a nabídla senátorům odborné podklady k jejich rozhodování. „Jsme připraveni poskytnout zákonodárcům odborná stanoviska k aktuálním tématům. Akademie věd je jediná zastřešující instituce, která pokrývá všechny vědní obory. A díky tomu můžeme poznatky z různých oborů zpracovávat a různě kombinovat," řekla Zažímalová, která se s touto praxí seznámila ve Velké Británii, kde zákonodárci právě od vědců dostávají posudky k aktuálním tématům. Senát má o tyto posudky zájem a s Akademií věd dojednává konkrétní formu této spolupráce. Předseda Senátu chce také hledat nové vědní obory, které by se Senátem mohly na odborné úrovni spolupracovat, např. formou seminářů nebo odborných konzultací. Obě instituce společně pořádají např. připomínkové akcí k různým výročím a spolupracují při přípravách odborných konferencí.

Vedení Senátu před společným jednáním s vedením Akademie věd ČR
Vedení Senátu před společným jednáním s vedením Akademie věd ČR