Štěch si přeje, aby Česko Drahoše využilo v nějaké pozici

ČTK

21. 3. 2017

Praha 21. března (ČTK) - Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) ocenil, jakým způsobem končící předseda Akademie věd ČR (AV ČR) Jiří Drahoš tuto instituci reprezentoval. V projevu na dnešním sněmu AV ČR řekl, že by byl rád, kdyby Česká republika využila v nějaké pozici Drahošovu inteligenci a osobní vlastnosti. Spekuluje se o tom, že by se Drahoš mohl ucházet o funkci prezidenta. Jeho možnou kandidaturu dnes na twitteru podpořil předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík.

Štěch vyzdvihl Drahošovu činnost, právě díky němu se podle něj akademii podařilo dosáhnout dobrých výsledků. "Necítím se kompetentní k hodnocení vědeckých výsledků v oblasti Akademie věd, co však mohu konstatovat, je to, že pan profesor Drahoš získal nepřehlédnutelnou veřejnou autoritu," uvedl předseda Senátu.

Autoritu podle Štěcha získal Drahoš nejen pro sebe, ale i akademii. "To se každému vědci nepodaří, protože vědci jsou někdy spíše uzavřenější, pohlceni svou prací," řekl. Drahoš podle něj instituci skvěle reprezentoval. "Byl bych rád, kdyby měla ČR možnost inteligence a osobnostních vlastností pana Drahoše využít, ať už v jakékoliv pozici," uvedl.

Konkrétnější byl šéf STAN Gazdík, který na twitteru podpořil přímo Drahošovu kandidaturu na hlavu státu. "Profesor Jiří Drahoš je podle mého názoru potenciální kandidát na prezidenta, kterého tato země potřebuje," uvedl.

Vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) novinářům řekl, že Drahošovi nabídl, aby pokračoval jako jeho poradce. Zda by mohli lidovci končícího šéfa akademie podpořit v prezidentské volbě, nechtěl prozradit. "Uvidíme, jestli se rozhodne kandidovat, do té doby nemá smysl spekulovat," uvedl.

Současného prezidenta Miloše Zemana vyzvou ve volbách textař a podnikatel Michal Horáček a lékař Marek Hilšer. Kandidaturu vedle Drahoše zvažuje například diplomat Petr Kolář či ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Před týdnem o své kandidatuře informoval bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl.