Na senátní mise do ciziny s podnikateli možná vyrazí i odbory

Zpravodajství ČTK

23. 2. 2017

Předseda Senátu při jednání se sociálními partnery
Předseda Senátu při jednání se sociálními partnery
Praha 23. února (ČTK) - Senátních zahraničních misí by se kromě podnikatelů mohli do budoucna případně zúčastnit i odboráři, aby potenciálním investorům prezentovali schopnost a potřebu vzájemné dohody sociálních partnerů. Tuto možnost dnes konzultovali zástupci odborů při setkání s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) a zástupci podnikatelských svazů.

"Rádi by se (odboráři) zúčastnili takové mise, aby se prezentovalo, že Česká republika je země sociálního dialogu," uvedl Štěch. Poznamenal také, že sociální partnerství je běžné v evropských zemích, avšak některé státy Asie "v sociálním partnerství určitě vzorem nejsou". Společné mise by tak asijským investorům daly najevo, že v Česku budou muset sociální dialog respektovat.

Účastníci debatovali také o nutnosti důsledněji se připravit na čtvrtou průmyslovou revoluci, čímž se označuje nynější trend digitalizace a s ní spojená automatizace výroby. Shodli se podle Štěcha na tom, že bude třeba kvůli tomu zvyšovat kvalifikaci pracovníků, případně jim vytvořit místa v sektoru služeb.

Mezi probíraná témata patřilo také zvýšení nemocenské pro lidi, kteří jsou v dlouhodobé pracovní neschopnosti, na čemž se tripartita shodla už loni. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí počítá s tím, že by od 15. do 30. dne nemoci člověk dostával jako nyní 60 procent základu. Další měsíc by měl 66 procent a od třetího měsíce 72 procent základu. Stálo by to 2,4 miliardy korun navíc. Podle návrhů ministerstva financí by se mělo přidat až od čtvrtého či dokonce od sedmého měsíce stonání, a to na 66 procent základu.

Rozdílné názory přetrvávaly v pohledu na důsledky uzavření velkých obchodů o některých státních svátcích. Podle údajů, které prezentovala předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová, se zisk obchodů nesnížil, neboť se zvýšily internetové prodeje, uvedl Štěch. Zástupci podnikatelů však o údajích odborářů pochybovali.