Pieta na Vítkově připomněla 72 let od konce války

Zpravodajství ČTK

8. 5. 2017

Praha 8. května (ČTK) - Váleční veteráni, političtí a vojenští představitelé a pamětníci druhé světové války si dnes na pražském Vítkově připomněli 72 let od konce druhé světové války. Prezident Miloš Zeman se aktu nezúčastnil, zastoupil ho předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se prezident soustředí na jmenování nových generálů, které se uskuteční dnes odpoledne.
"Myslím si, že je to to nejmenší, co můžeme udělat směrem k těm, kteří za nás obětovali životy nebo zdraví, ale i k těm, kteří dnes na bojištích při různých konfliktech brání demokracii a také šíří slávu České republiky," řekl novinářům Štěch. Prezident se podle něj z piety omluvil v půli března. "Pro mě to je čest a rád takovou poctu vykonám," řekl Štěch.
Zeman se piety nezúčastnil. "My se plně soustředíme na jmenování generálů a klademe důraz na letošní jmenování generálů, protože bude v lecčems mimořádné. To znamená, že pan prezident si připomene osvobození naší vlasti touto formou," řekl ČTK Ovčáček. Připomněl, že prezident na Vítkov zaslal věnec prezidenta republiky a že se obřadu zúčastnili zástupci kanceláře prezidenta republiky. "Není to žádné vyjádření neúcty. Vyjádřením neúcty je to, když někdo parazituje na nepřítomnosti pana prezidenta," dodal mluvčí.
Zdůvodnění Hradu, že se Zeman připravuje na odpolední jmenování generálů, není podle diplomata a někdejšího mluvčího prezidenta Václava Havla Michaela Žantovského příliš pravděpodobné. "To nezní jako moc dobrý důvod. Já bych se spíš domýšlel, že se prezident neúčastnil ze zdravotních důvodů, a v tom případě to chápu. Aspoň co jsem viděl v televizi, tak několik posledních dnů nevypadal dobře," řekl ČTK.
Prezidenta kvůli nepřítomnosti na Vítkově kritizoval i europoslanec za TOP09 Jiří Pospíšil, který na twitteru napsal, že se prezident "rozhodl ostudnou hradní tiskovou konferenci s premiérem zahladit další ostudou, když dnes nepřišel na Vítkov".
Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý zase pro server irozhlas uvedl, že hlavní oslavy v republice jsou na Vítkově, kde by měli čelní představitelé státu být. "Stávalo se v minulosti, že prezident nepřišel, ale vždycky tam byl nějaký důvod, který byl vysvětlený. Ať už to bylo ze zdravotních důvodů nebo nějaký skutečně významný organizační problém. Nevím, proč pan prezident nepřišel. Určitě má nějaký důvod, ale ten by měl veřejnosti vysvětlit," uvedl Šedivý. Podle Ovčáčka je kritika "součástí celé kampaně proti prezidentu republiky".
Tradiční pietní akt zahájila po příchodu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), ministra obrany Martina Stropnického (ANO) a předsedy Senátu hymna. Vojáci k památníku přinesli za zvuku husitského chorálu historické armádní prapory, politici a vojáci poté k památníku položili věnce a květiny. Následovala minuta ticha a salvy čestné stráže. Po ceremoniálu ministr obrany udělil nejvyšší resortní vyznamenání 32 válečným veteránům a dalším osobnostem.
Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 podepsalo kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek. Například vítěz francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron dnes spolu s dosluhující hlavou státu Françoisem Hollandem položili květiny u hrobu neznámého vojína v Paříži.
Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším a nejvíce zničujícím válečným střetnutím v dějinách. Češi bojovali proti nacistům ve válce na západní i východní frontě.